Nová liga rieši úpravy. Kluby špekulovali, že je výhodnejšie byť siedmy než šiesty

Grémium Ligové futbalovej asociácie zatiaľ nehlasovalo o plánovanej zmene herného systému prvej ligy. Rieši sa ešte menšie úpravy v navrhovanom modeli nadstavby a schvaľovací proces bol zatiaľ odložený. Podľa šéfa LFA Dušana Svobodu sú však kluby pripravené odsúhlasiť, aby sa od sezóny 2018/19 hrala vedľa súčasného třicetikolového modelu tiež nadstavbová časť s tromi skupinami v systéme 6-4-6. Urobiť tak musí do konca júna.

“Počas zimnej prestávky som obišiel všetky kluby a získal som spätnú väzbu.Navrhli sme modifikáciu, o ktoré teraz budeme s klubmi znovu rokovať, a dali sme im čas si to premyslieť, ku ktorej variante sa prikloníme, “uviedol na dnešnej tlačovej konferencii Svoboda.

” Pri hlasovaní by to asi bez problémov prešlo, ale nechcem, aby z toho mal niektorý klub pachuť. Chcem, aby to všetci vzali za svoje. Do 30. júna sa musíme rozhodnúť, potom nás čakajú ešte rokovania s televíznymi spoločnosti, ale som 1xbet bonus presvedčený, že od sezóny 2018/19 bude nový model, “doplnil Svoboda.

Podľa pôvodného návrhu by sa nadstavba hrala vo troch skupinách. Prvých šesť tímov by hralo o titul. Tímy na siedmom až desiatom mieste by sa stretli o siedmu priečku znamenajúcu účasť v baráži o Európsku ligu s tímom na štvrtom, či piatom mieste.Zvyšných šesť celkov by hralo o udržanie, pričom posledná by zostúpil priamo, tímy na 14. a 15. pozícii by hrali baráž s druhým a tretím z druhej ligy.

Po diskusiách medzi klubmi však nie sú vylúčené zmeny v prostrednej skupine. “Objavili sa špekulácie, že je výhodnejšie byť siedmy než šiesty,” vysvetlil Svoboda.

Vznikli tak ďalšie dva návrhy. V jednom by sa prostrednej skupina vôbec nehrala, druhým je, že by siedmy tím hral dvojzápas s tímom na desiatom mieste a ôsmy s deviatym. Víťazi by sa stretli v dvojutkání o to, kto si v baráži zahrá so štvrtým, či piatym celkom o Európsku ligu.

Diskutuje sa aj o zmenách v poslednej skupine, pretože niektoré kluby druhej ligy nesúhlasí s barážou o postup.V hre tak zostáva variant priameho zostupu posledných dvoch celkov. “Stretneme sa 8. marca, kedy to budeme riešiť. Budem sa im snažiť vysvetliť, v čom je baráž pre nich výhodná. Rovnako sa budeme zaoberať zmenou herného formátu aj pre druhú ligu, ktorá sa tiež stretáva s nedostatkom zápasov,” doplnil Svoboda.